O našom národe sa hovorí, že grilovanie úplne prepadol. A nie je sa čo diviť. Úprava jedál na grile je veľmi chutná. Aby tomu tak ale bolo vždy, je potrebné si vybrať ten správny gril. Medzi obľúbené patria plynové grily. Pozrite sa, na čo si dať pri ich výbere pozor a aký typ plynového grilu sa najviac hodí práve na vašu záhradu.
Prečo zvoliť plynový gril?
Oproti grilom na drevené uhlie a elektrickým grilom majú plynové grily využívajúce bután či propán-bután celý rad výhod. Nepotrebujú dlho rozkúriť, neudusíte susedov ani svojich blízkych nepríjemným dymom a zápachom a ešte ušetríte za kurivo. To ale nie je všetko, medzi ďalšie plusy môžeme zaradiť:
- Možno ich užívať aj na terasách či balkónoch.
- Grilovanie je zdravšie než v prípade grilovania na uhlí.
- Teplota ide ľahko regulovať.
- Rýchle nahriatie a ľahká údržba.
- Ušetríte za kurivo a počas grilovania nemusíte riešiť prikladanie (fľaša plynu navyše vydrží celkom dlho).
Pri plynovom grile nájdeme aj nevýhody. Nie je ich veľa, ale napriek tomu je potrebné spomenúť:
- Absencia dymovej arómy a úpravy jedál na priamom ohni.
- Počítajte s vyššou investíciou pri robení.
- Horšie sa s nimi manipuluje z dôvodu ťažšej konštrukcie.
Ako veľký plynový gril zvoliť?
V ponuke nájdete mnoho typov plynových grilov od tých menších až po luxusné záhradné kuchyne s plynovým grilom. Hlavným kritériom bude v tomto prípade priestor, ktorý sa na umiestnenie grilu ponúka. Ak máte veľkú záhradu a gril nebude prekážať, ani keď ho práve nevyužijete, zvoľte priestrannejšiu alternatívu, ktorá ponúka napríklad aj bočné horáky. Ak disponujete len terasou, skúste stolný či prenosný plynový gril. Okrem počtu horákov vyberajte aj podľa výkonu grilu.
Druhým kritériom je frekvencia využitia plynového grilu. Ak nepatríte k tým, ktorí trávia pri grile každý víkend, zvoľte menší plynový gril. Ak ste nadšenec do grilovania, kúpte si luxusný plynový gril s väčšou pracovnou plochou, bočným horákom a napríklad aj umývadlom.
Stolný či prenosný plynový gril
Skvelá voľba, pokiaľ máte málo priestoru, alebo vyrážate na cesty. Ideálne je aj naterasy a balkóny, pretože je možné grilovať v polouzavretých priestoroch.
Záhradné plynové grily
Obvykle disponujú 3 a viac horákmi (výkon sa pri bežných griloch pohybuje od 7 do 15 kW). Väčšie grily obsahujú väčšinou aj bočný horák, ktorý sa hodí na ohrev jedál, alebo napríklad prípravu omáčky. Keď ho nepotrebujete, je možné zaklopiť a vytvoriť tak odkladaciu plochu. Okrem horákov a grilovacej plochy venujte pozornosť aj stabilite konštrukcie grilu. Mala by byť pevná, aby nehrozil pád napríklad pri nepriaznivom počasí.
Aký grilovací systém vybrať?
Okrem veľkosti grilu je dôležitá aj voľba metódy, ktorou dochádza k prenosu tepla od horákov k roštom. Vybrať si môžete z dvoch možností:
Grily s lávovými kameňmi.
Plynový gril s lávovými kameňmi funguje na jednoduchom princípe. Kamene sú umiestnené na horákoch, dochádza k ich ohrevu a teplo potom šíri ku grilovaným potravinám. Rozohrievanie grilu trvá dlhšiu dobu. Počítajte s tým, že lávové kamene sú porézne, to znamená, že absorbujú tuk a šťavu, ktorá odkvapkáva z jedla. Časom môže dôjsť k ich vznieteniu. Výmena kameňov je nutná aj preto, že vplyvom vysokých teplôt môžu kamene praskať.
Grily s flavorizérmi.
Modernejšou metódou sú takzvané flavorizéry. Ide o oceľové profily v tvare písmena V, ktoré sú umiestnené nad plynovými horákmi (môžu aj nemusia byť perforované). U niektorých výrobcov nájdete túto technológiu pod pojmom flame tamer. Flavonizéry zaisťujú lepšie rozloženie žiaru a zároveň zabraňujú kvapkaniu tukov a šťavy do horákov. Tie odtekajú do bočnej záchytnej misky, odkiaľ sa odparujú späť. Týmto spôsobom jedlo nestráca chuť.
Výkon a materiál
Plynové grily rozlišujeme aj podľa výkonu. Pokiaľ hľadáte plynový gril len pre menšie rodinné akcie a oslavy, postačia grily s výkonom do 10 kW. Tie majú obvykle dva až tri horáky. Výkonnejšie, ale aj na spotrebu plynu náročnejšie grily, sa hodia pre väčšie akcie (disponujú výkonom nad 10 kW). Majú viac horákov, ktorých výkon je možné regulovať oddelene.
K dostaniu sú predovšetkým sa radí medzi kvalitnejšie. Je to dané aj lepšou kumuláciou tepla. Nerezové síce teplo kumulujú horšie, ale sú cenovo dostupnejšie a ľahké na údržbu. Dôležitý je aj materiál samotných horákov. Tie bývajú nerezové, alebo keramické.
Čo si pri výbere ešte postrážiť?
Ponuka plynových grilov je široká. Pri výbere toho správneho kúsku si postrážte aj:
- Či obsahuje zabudovaný teplomer, ktorý je pre správnu prípravu jedla kľúčový. Nájdete ho vo veku, alebo poklope.
- Ideálne je, ak gril umožňuje využívať aj otáčaciu ihlu.
- Plynové grily sú robustnejšie a ťažšie, než iné typy grilov. Aj preto je dobré, ak majú zabudované kolieska. Uľahčí vám to manipuláciu.
- Gril by mal mať aj dostatok odkladacej plochy. V niektorých prípadoch je možné zaklopiť postranné horáky a odkladaciu plochu tak zväčšiť.
Tip: Okrem vybavenia grilu venujte pozornosť aj záručným podmienkam. Mnoho výrobcov ponúka záruky až desať rokov.
Máte všetko?
Nezabudnite si ku grilu zaobstarať aj ďalšie potrebné vybavenie. Určite sa vám bude hodiť čistič grilu, obal, grilovacie náčinie, alebo náhradné lávové kamene.
<< méně
>> viac