Máme pre vás rady, ako zo širokej ponuky vybrať gril, ktorý vám bude vyhovovať. Viete, aké výhody a nevýhody má plynový alebo elektrický model?
Vyberáte nový gril? Než zvolíte konkrétny model, premyslite, aký typ grilu splní vaše očakávania. Bude tým najvhodnejším variantom elektrický gril, plynový variant alebo skôr vonkajší krb? Pokiaľ s prípravou mäsa, klobás či zeleniny ešte len začínate, nezabudnite ani na praktické príslušenstvo. Bez niektorých špeciálnych pomôcok sa takmer nezaobídete, iné vám grilovanie značne uľahčí a spríjemní.
Ak už vám klasické ohnisko v krajine nestačí a túžite po praktickejšej, rýchlejšej a jednoduchšej príprave rôznych pokrmov priamo na záhrade či terase, uvažujte o inom riešení. Máte z čoho vyberať: ponuka najrôznejších druhov grilov v mnohých cenových reláciách je široká. Záhradné ohnisko má nezameniteľnú táborákovú atmosféru, ale na prípravu väčšiny zaujímavých pokrmov sa nehodí.
Ako zvoliť ideálny gril?
Elektrický gril môžete použiť aj doma
Obľúbeným variantom je elektrický gril. Medzi jeho hlavné výhody patrí univerzálne použitie: je možné grilovať nielen vonku, ale napríklad aj doma v kuchyni. Stačí dostatok priestoru a prístup k elektrine. Nie je potrebné kupovať plynové fľaše ani drevené uhlie a nestane sa teda, že až po príprave mäsa zistíte, že vám chýba palivo. Gril jednoducho zapojíte do zásuvky a potom už si len užívate vôňu a chuť pripravovaných pokrmov.
Nevýhodou tohto typu môže byť chýbajúca vôňa dreva a ohňa. Vyhnete sa ale dymu a vďaka tomu môžete grilovať napríklad doma alebo na balkóne. Navyše budú pokrmy, ktoré neabsorbovali dym, o niečo zdravšie.
Rozmery elektrických grilov sú väčšinou prispôsobené práve použitiu v interiéri a zoženiete teda aj priestorovo úsporné varianty. Niektoré modely sa dokonca zmestia na stôl. Ide o stolné modely, z ktorých si môžete hotové pokrmy rovno preložiť na tanier bez zbytočného odbiehania. Ide teda väčšinou o prenosný a skladací gril, ktorý je možné bez problémov vziať so sebou na večierok k priateľom alebo napríklad na chatu.
Žiadna dlhá príprava, iba zásuvka
Ďalším elektrickým variantom je potom kontaktný gril, ktorý možno tiež bez obáv používať v pohodlí domova. Pečiace sa mäso priklopíte hornou časťou grilu a pokrm sa teda opeká z oboch strán zároveň. Kontaktný gril môžete využiť aj na prípravu toastov alebo panini.
Zoženiete ale aj objemnejší variant elektrického grilu, ktorý dokáže pojať väčšie množstvo pripravovaných pokrmov. Hodí sa aj na menšiu terasu či balkón. Poklop zabráni úniku tepla a zaistí rýchlejšiu prípravu jedla. Opäť nemusíte riešiť palivo: stačí zapojiť do zásuvky. Počas niekoľkých minút sa gril dostatočne nahreje a môžete začať s barbecue. Nezabúdajte ale na pravidelné čistenie grilovanej plochy.
Plynový gril sa ľahko ovláda
Obľúbeným variantom je aj plynový gril. Je takmer hneď pripravený na prevádzku a nemusíte sa báť dymu ani popola či iného neporiadku. Na rozdiel od elektrického grilu nie je potrebné mať v blízkosti zdroj elektrickej energie, a tak je možné pripravovať jedlo napríklad aj vo vzdialenom kúte záhrady.
Nezabúdajte ale strážiť, či je v plynovej fľaši dostatočné množstvo náplne – bez nej si na grilovaných dobrotách nepochutnáte. Hodí sa preto mať vždy jednu plynovú fľašu v zálohe a dopĺňať ich striedavo. Ak grilujete často, bude plynový variant lacnejší ako iné modely, pretože propán bután je finančne nenáročným palivom.
Medzi výhody patrí aj vysoký a stály výkon a jednoduchá regulácia plameňa. Stačí len otočiť gombíkom a plameň sa okamžite zväčší alebo zmenší tak, ako práve potrebujete. Intenzitu opekania máte na rozdiel od modelu na pevné palivo úplne pod kontrolou. Medzi nevýhody patria len vyššie počiatočné investície, plynové grily totiž bývajú spravidla drahšie ako iné druhy. Pokiaľ ale vyberiete kvalitný model a nezanedbáte jeho údržbu, bude vám zložiť mnoho rokov.
Vo vonkajšom krbe môžete aj údiť
Ďalšou možnosťou je potom vonkajší krb. Vyberať môžete z niekoľkých materiálov, medzi tie najobľúbenejšie patrí kameň a betón. Krby sa skladajú z podstavca, priestoru na grilovanie a z komína, ktorým dym uniká von. V stenách krbu sa nachádzajú drážky, do ktorých zasuniete mriežku v prípade, že chcete pokrmy pripravovať na žiaru z dreveného uhlia. Ďalším variantom je opekanie nad otvoreným ohňom.
Niektoré modely obsahujú navyše aj udiareň. Dym z grilovania či opekania je tak ďalej využívaný práve na údenie. Môžete údiť vlastné klobásy, ryby alebo napríklad mäso.
Chcete steak s vôňou dreva a ohňa?
Grily na pevné palivá sa tešia obľube predovšetkým vďaka tomu, že pokrmy obsahujú vôňu ohňa. Atmosféra horiaceho dreva či žeravého uhlia je tiež jedným z dôvodov, prečo niektorí odmietajú vymeniť krb na tuhé palivo za ten plynový. Príjemne vás prekvapí aj pomerne nízka cena.
Medzi nevýhody tohto krbu patrí zdĺhavá príprava, kedy treba najprv nechať rozhorieť drevo, potom ho posypať uhlím a počkať, až sa vytvorí dostatočná žiara. Ten navyše býva nerovnomerný a občas sa objaví aj plameň, ktorý dokáže rýchlo spáliť mäso na mriežke. Uhlie tiež pri väčšej spotrebe nebýva práve lacným palivom.
Záhradné grily na drevené uhlie vyžadujú náročnejšiu údržbu, kedy je po každom použití treba gril vyčistiť a odstrániť zvyšky paliva. Šikovným pomocníkom sa v tomto prípade stane vysávač na popol.
Uvažujte o prenosnom ohnisku
Nechcete prísť o možnosť pripravovať pokrmy na ohnisku? Môžete mať oboje: výkonný gril pre častú a jednoduchú prípravu steakov, hamburgerov, syra či grilovanej zeleniny a zároveň otvorený oheň na opekanie obľúbených údenín alebo chleba a na pečenie zemiakov. Stačí, ak si okrem grilu zaobstaráte ešte prenosné ohnisko.
Ide v podstate o kovový kotlík na podstavci, v ktorom môžete pomocou papiera a triesok klasicky založiť oheň a prikladať doň drevo. Niektoré prenosné ohnisko sú vybavené mriežkou a dajú sa tak využiť aj ako malý gril na drevené uhlie. Pri výbere ohniska sa zamerajte na jeho priemer, hĺbku a taktiež stabilitu.
Nezabudnite na gril ovácie ihly či panvicu
Nech už vyberiete akýkoľvek typ grilu, nezaobídete sa bez šikovného príslušenstva, ktoré vám uľahčí prípravu rôznych pokrmov. Plánujete si ugrilovať šťavnaté hamburgery? Potom uvažujte o obstaraní špeciálneho lisu. Ten pomôže vytvoriť jednotné placky mäsa. Vďaka tomu sa rovnomerne ugrilujú, nerozpadnú sa a nehrozí vznik príliš surových a naopak spálených častí.
Ak chcete pripraviť kebab, budú sa hodiť kovové ihly. Na tie ľahko napicháte mäso, zeleninu, slaninu aj šampiňóny a ďalšie ingrediencie. Nepoužívajte na napichovanie drevené špajle, ktoré sa pravdepodobne spália a rozpadnú, ale radšej odolné grilovanie ihly. Niektoré typy pokrmov ľahšie opečiete na grilovanej panvici. Liatinovú panvicu možno použiť napríklad na plynovom grile, ale nielen tam. Hodí sa napríklad na prípravu príloh, omáčok, zeleniny a drobnejších položiek.
Samozrejmosťou by mali byť aj chňapky alebo žiaruvzdorné kliešte. Nezabudnite ale ani na špeciálne kefy a ďalšie pomôcky, ktoré pomôžu s čistením grilu, alebo na kryciu plachtu. Tá dokáže gril ochrániť pred poveternostnými vplyvmi.
Môžete sa začať tešiť na grilované pokrmy
Užite si rôzne druhy jedál pripravené na grile alebo nad otvoreným ohňom. Stačí len vybrať toho správneho pomocníka. Bude to tradičnejší gril na drevené uhlie, alebo skôr praktický plynový model? Už teraz môžete hľadať recept na to najlepšie barbecue.