Rastliny sú ohrozené mrazom nielen v zime, ale aj skoro na jar. Ako ich najlepšie ochrániť, aby zimu prežili bez ujmy a mohli vám robiť radosť, keď opäť príde ich čas?
Teplotné zóny pomáhajú chrániť pred mrazom
Vedeli ste, že máme vegetačné teplotné pásma a kód zimnej ochrany? Tieto informácie vám prezradia, ako chrániť ktoré rastliny v zime a či sú vhodné pre miesto, kde žijete. Európsky kontinent je rozdelený do zón podľa priemerných ročných minimálnych teplôt.
Väčšina nášho územia patrí do zóny číslo 6. To znamená, že rozsah minimálnych teplôt je stanovený na -23 °C až -18 °C. Niektoré horské oblasti však patria dokonca do zóny číslo 4, čo znamená, že teplota je tam ešte nižšia. Napríklad Praha a jej okolie je zaradená do zóny číslo 7, takže teplota je zvyčajne vyššia.
Kódy pre zimnú ochranu
Viac vám prezradí takzvaný kód zimnej ochrany. Kódy sú označené: O, A, B, C, D a X.
- Kód O: znamená, že rastlina nepotrebuje ochranu na zimu.
- Kód A: vhodná je ochrana mulčovacou kôrou.
- Kód B: vhodná je ochrana pred kôrovým mulčovaním a záveterným miestom.
- Kód C: ochrana mulčovaním z kôry, záveterné miesto a nadzemné časti pokryté netkanou textíliou.
- Kód D: zakryť hrubou vrstvou mulča a zabezpečiť proti nadmernému zamokreniu.
- Kód X: znamená, že rastlinu nemožno nechať prezimovať vonku.
Kde nájdete kódy? Buď sú uvedené hneď pri popise rastliny pri jej kúpe, alebo sa opýtajte predajcu (záhradkársky obchod, hobby market). Mali by vám vedieť povedať, či je rastlina mrazuvzdorná alebo koľko stupňov pod nulou dokáže prežiť bez ujmy.
Ktoré rastliny sú náchylné na mráz?
Pred mrazom musíme chrániť najmä kvitnúce jahody, ale aj mladé sadenice šalátu, zemiakov, paradajok, uhoriek alebo cesnaku vysadené na jeseň, ktoré už vykúkajú spoza záhonu. Nezabudnite ani na rododendrony, lesné pivonky, magnólie a vždyzelené kríky a mladé stromčeky. Najviac ohrozené sú mladé rastliny, ktoré ste zasadili pred viac ako tromi rokmi. Ak sú ešte stále mrazy, odložte rez ovocných stromov a kríkov na teplejšie počasie.
Ochrana stromov pred mrazom
Ak ste mladé stromčeky vysadili na jeseň, oplatí sa ich počas prvých zím chrániť. Stačí, ak ich stonky obalíte rohožami, ako je slama, kokos alebo biela netkaná textília. V niektorých záhradách sa môžete stretnúť aj s kmeňmi stromov natretými na bielo. Ide o 20 % vápenatého mlieka. Stromy sa natierajú, pretože biela farba zabraňuje prehriatiu a znižuje riziko poškodenia pri následnom poklese teplôt. Surový kompost, ktorý navŕšite ku koreňom, tiež pomôže zabrániť zamrznutiu pôdy.
Ako chrániť záhonové rastliny pred jarnými mrazmi?
Už ste zasadili a zrazu hlásia mráz? Skúste záhony prikryť netkanou textíliou, ktorá je priedušná a nehrozí na nej riziko vzniku plesní. Chrániť môžete aj jednotlivé rastliny. Niektorí záhradníci odporúčajú zakrývať menšie rastliny rozrezanými polovicami PET fliaš alebo pohárov na zaváranie. Väčšie rastliny potom môžete prikryť netkanou textíliou a ak sú náchylnejšie na mráz, môžete ich prikryť mulčovacou kôrou alebo prípadne senom. Ak máte v záhrade stromy, môžete použiť aj opadané lístie, ktoré môžete nahromadiť vedľa rastlín.
Ako chrániť kvitnúce rastliny pred mrazom
Hlásia mrazy, ale začali stromy kvitnúť? Mrazy sú hrozbou najmä pre úrodu ovocných stromov. Na mráz sú citlivé marhule, nektárinky, broskyne a slivky. Mráz ich môže ohroziť vo fáze pukov a kvetov. Na druhej strane, jablone a čerešne patria medzi odolnejšie druhy ovocných stromov (v závislosti od odrody). Ako teda chrániť kvitnúce stromy pred mrazom?
- Odparovanie. Už naši predkovia poznali pomerne jednoduchý spôsob ochrany rastlín pred mrazom. Okolo stromov umiestnili nádoby s vodou. Odparovaním sa vytvára hmla, ktorá zabraňuje tomu, aby sa mráz dostal k stromom. Táto metóda však funguje len pri mrazoch do približne -2 °C.
- Fumigácia. Toto sa dá robiť len tam, kde sú povolené ohne a kde nebudete dymom príliš rušiť ostatných. Pod stromom zapáľte hromadu navlhčeného krovia. Dym vytvorí ochranný mráz. Nezabudnite, že jarné mrazy najviac udierajú skoro ráno, keď teplota klesá najnižšie. Zvyčajne je to okolo štvrtej alebo piatej hodiny ráno.
- Špeciálne postreky. V minulosti sa stromy postrekovali vodou, ale v súčasnosti sú k dispozícii špeciálne postreky na ochranu pred mrazom. Je dôležité dodržiavať spôsob aplikácie. Vyberte si postrekovač s dýzou, ktorá vytvára jemnú hmlu. V opačnom prípade bude voda zo stromov a kvetov stekať.
Najhoršie sú holomrazy