Nemôžete sa dočkať, kedy sa opäť pustíte do práce v záhrade? S prvými slnečnými lúčmi je čas vytiahnuť záhradné náradie a pripraviť záhony, skleník, stromy a kríky na nadchádzajúcu sezónu.
Užitočné pomocníci: záhradné náradie
6 oblastí záhrady, ktoré potrebujú obnovu
Čo si budeme hovoriť, v záhrade je toho toľko, že často neviete, kam skočiť skôr. Aj preto je dôležité urobiť si plán a nezabudnúť na žiadnu z dôležitých činností. Len vďaka správnej starostlivosti vám bude záhrada robiť radosť počas celej sezóny. Čo robiť?
Trávnik
Predtým, ako začnete prvýkrát kosiť, odstráňte z trávnika všetky nečistoty, ako sú popadané lístie, vetvičky alebo kamene. Prírodný odpad nevyhadzujte, je skvelý na kompost (okrem kameňov).
Ak je trávnik už dostatočne zrelý, môžete ho pokosiť. Odporúča sa trávnik prevzdušniť (môžete použiť vertikutátor). Skontrolujte, či sa na trávniku nenachádza mach. Na to sú ako preventívne opatrenie vhodné zelená skalica a kremičitý piesok. O niekoľko dní neskôr trávnik pohnojte a môžete použiť aj vápno. Jar je vhodným obdobím na dosiatie chýbajúcich alebo riedkych plôch.
Kríky a stromy
V prípade ovocných kríkov a stromov je potrebné vykonať najmä prerezávanie. Načasovanie závisí od okolitej teploty, ale ideálne by bolo vykonať ho do konca marca (ak sú teploty trvalo vyššie ako 10 °C).
Zo stromov, ovocných a vždyzelených kríkov odstráňte suché alebo poškodené konáre a výhonky. Nezabudnite na okolitú pôdu. Vytrhajte burinu, prevzdušnite pôdu a prihnojte ju. Jarné mesiace sú vhodné na výsadbu niektorých ovocných stromov. Ide najmä o kôstkové ovocie, ako sú marhule, broskyne, čerešne a slivky.
Okrasné a zeleninové záhrady
V prípade zeleninových záhrad je práca pomerne jednoduchá. Pôdu poriadne zrýľujte, zbavte buriny a iných nečistôt, prihnojte a naplánujte, kde budú rastliny.
V okrasných záhonoch, kde trvalky cez zimu spálili, musíte byť opatrnejší. Trvalky by už mali byť ostrihané. Teraz je čas záhony vyčistiť. Vytrhajte burinu, zbavte záhony všetkých nečistôt a uvoľnite ich. Dávajte pozor na prípadné poškodenie alebo vyvrátené cibuľky. Zhnité alebo zamrznuté cibuľky by ste mali vyhodiť - pozor, niektoré cibuľky vyzerajú, že sú v poriadku!
Skleník
Ak ste nestihli umyť skleník na jeseň, urobte to na jar. Skontrolujte, či nemá praskliny a či konštrukcia drží tak, ako má. Ak je to potrebné, navezte novú zeminu, prekopte existujúcu a pohnojte ju. Uvedené platí pre sklenené alebo polykarbonátové skleníky, ale aj pre parné skleníky.
Účinné pestovanie v skleníku si vyžaduje dôkladný plán. Niektoré druhy zeleniny sa vysádzajú skoro na jar a majú čas rásť, kým sa vysadí letná zelenina. Iné druhy by však mohli kolidovať. Preto si výsadbu rozdeľte na časti.
Ostatné oblasti záhrady
Množstvo práce závisí od toho, aká rozmanitá je vaša záhrada. Pre niektorých záhradkárov je tu starostlivosť o jazierko alebo rybník (čistenie, zarybňovanie baktériami) a nezabudnite na kompost, ktorý by sa mal prekopávať. Nájdite si čas na kontrolu čerpadla a všetkých hadíc a nezabudnite vyčistiť sudy na dažďovú vodu a záchytné nádrže.
TIP: Ak to veľkosť vašej záhrady umožňuje, ponechajte si malý kútik, kde vládne príroda. Priláka to do vašej záhrady viac divých zvierat, ako keby ste pestovali len "golfový" trávnik a niekoľko tútoriek.
Záhradný nábytok
A to nie je všetko. Po "živých" častiach záhrady je tu aj starostlivosť o záhradný nábytok. Najmä ak vlastníte drevený, sú potrebné opravy (brúsenie) a ochranný náter alebo ošetrenie olejom. V prípade plastového alebo kovového záhradného nábytku postačí len dôkladné umytie.
Ak nemáte záhradný nábytok kam uložiť, použite ochranné plachty. Na jar vám ušetria veľa práce a vášmu nábytku zabezpečia dlhšiu životnosť.
Ste hotoví? Potom si vychutnajte chvíľu pokoja v dobre udržiavanom záhradnom nábytku a užite si novú záhradnú sezónu.