Čo dokážu záhradné grily s udiarňou v porovnaní s bežnými grilmi?

2. augusta 2023 ∙ 5 min čítanie

Chcete mať vlastnú udiareň, ale nemáte na záhrade dostatok miesta na jej vybudovanie? Grily s udiarňou ponúkajú riešenie, ktoré vám umožní spojiť obľúbené grilovanie s údením. Svojich hostí môžete oslniť celým radom ďalších pochúťok. Aké teda bude vaše menu?


Ako fungujú grily s udiarňou na dvore?

Existuje niekoľko typov grilov na údenie. Líšia sa, samozrejme, veľkosťou samotného grilu a kapacitou udiarne. Rozdiel je aj v tom, čo používate na zapálenie ohňa. Môžete si vybrať medzi elektrickými, plynovými, grilmi na drevené uhlie alebo na drevo. Sú vhodné na údenie širokej škály potravín: syrov, mäsa, klobás a iných údenín, rýb atď.

V ponuke nájdete všetky tieto typy grilov s údiarňou. Rozdiel je nielen v spaľovaných surovinách, ale aj v konečnom efekte, t. j. v chuti potravín. Rovnako ako v prípade grilov, aj grily na drevené uhlie alebo drevo dodávajú jedlu najvýraznejšiu dymovú chuť. Na druhej strane, príprava jedla v elektrickom alebo plynovom grile sa zdá byť zdravšia. Pri týchto dvoch možnostiach sa na dosiahnutie silnejšieho dojmu z údenia môžu použiť údiace boxy, ktoré sa umiestnia priamo na horák alebo rošt.

Údenie za studena a príprava pečene

Grily na údenie fungujú na princípe nepriameho grilovania. Preto vždy obsahujú tzv. dymovod a ohnisko (miesto, kde prebieha horenie). Potraviny sa zvyčajne pripravujú pri nižších teplotách. Gril môžete použiť nielen na údenie horúcim a studeným dymom, ale aj na pečenie chleba alebo pizze, pomalé varenie, zdvojovanie a udržiavanie teploty. Navyše vďaka pomalšej rýchlosti prípravy môžete naraz údiť veľké kusy mäsa bez toho, aby ste sa museli obávať, že sa vysušia alebo budú nedopečené.

Druhou možnosťou je takzvaný vodný gril, pri ktorom údíte pomocou vodného kúpeľa. Na údenie sa používa teplo a dym. Na rozdiel od predchádzajúceho typu v tomto prípade nevznikajú žiadne škodlivé látky. Intenzita dymovej arómy je však nižšia.

Dôraz by sa mal klásť na materiál grilu a jeho konštrukciu

Aj pri výbere grilu s udiarňou je dôležitý odolný materiál a stabilná konštrukcia. Grily sa zvyčajne vyrábajú z oceľového plechu, ktorý je ošetrený špeciálnou povrchovou úpravou, aby odolal vysokým teplotám a rozmarom počasia.

Aké sú vlastnosti kvalitného grilu?

Údenie si vyžaduje naozaj kvalitné vybavenie grilu. Aby ste mohli sledovať teplotu počas procesu údenia, ktorý môže niekedy trvať aj niekoľko hodín, je dôležité, aby mal gril zabudovaný teplomer. V prípade väčších grilov je dôležité, aby mali aj kolieska na jednoduchú manipuláciu. Budete tiež potrebovať dostatok úložného priestoru, odnímateľný rošt (z nepriľnavého materiálu) alebo odkvapkávaciu misku. Samozrejmosťou by malo byť veko s vetracími otvormi na reguláciu intenzity tepla.

 

Výhody grilov s udiarňou:

  • Finančné úspory. Kúpa grilu so zabudovanou udiareň sa oplatí, zaplatíte menej, ako keby ste si každé zariadenie kúpili samostatne.
  • Ušetríte aj miesto, pretože udiareň je súčasťou grilu. Gril sa dá po použití zvyčajne upratať alebo vďaka kolieskam zaparkovať na mieste, kde nebude prekážať. Ak máte udiareň ako súčasť záhradného krbu, získate ďalšiu možnosť využitia sily ohňa (krb, gril a udiareň v jednom). 3v1 ponúka aj niektoré typy prenosných grilov.
  • Možnosť domáceho údenia. Je šetrnejšie k potravinám ako údenie vo veľkovýrobe.

 

Záhradný gril s udiarňou LOKOMOTIVA AVENBERG BBQ PREMIER

Má gril s údiacim zariadením nejaké nevýhody?

Ak si vyberiete kvalitný gril na drevené uhlie od renomovaného výrobcu, nenájdete žiadne nevýhody z hľadiska konštrukcie. Jedinou výčitkou môže byť kapacita udiarne. Keďže ide o zariadenie dva v jednom, údiareň nie je určená na údenie veľkého množstva potravín naraz. Ak chcete údiť vo veľkom, zaobstarajte si samostatnú udiareň.

Vedeli ste, že dnes sú k dispozícii aj samostatné elektrické udiarne? Digitálna udiareň bude monitorovať čas údenia a oznámi vám, kedy je hotové. Funguje na princípe pary a drevných štiepok. Je vhodná len do exteriéru a vyznačuje sa zaujímavým nadčasovým dizajnom. Vďaka tomu máte počas údenia priestor na iné činnosti, takže nemusíte sledovať, či jedlo nie je suché alebo surové.

TIP: Chuť a vôňu údených potravín ovplyvňuje aj druh dreva, ktoré použijete na zapálenie ohňa. Ideálne je použiť tvrdé drevo, napríklad dub, buk alebo brezu. Ak na konci údenia pridáte piliny napríklad zo sliviek, jabĺk alebo hrušiek, dodajú jedlu mimoriadne aromatickú a exotickú vôňu.

Kúpa grilu s udiacim zariadením je prvým krokom. A čo druhý?

Chcete svoje údené pochúťky presláviť? Uistite sa, že vaše jedlo je ochutené alebo marinované. To im dodá tú správnu chuť! Pri údení sa tiež odporúča pridávať viac soli ako pri grilovaní mäsa a iných potravín.

 

Nezmeškajte zľavy ani novinky

Mám záujem o odber newsletteru

Zľavy

Výpredaj

Novinky

Odber je možné kedykoľvek odhlásiť