Aké by to bolo sedieť v záhrade, keby ste sa nemali kam skryť nielen pred slnkom, ale aj pred inými rozmarmi počasia. Záhradné pergoly sú veľmi obľúbené a umožňujú vám vytvoriť si vlastnú oázu pokoja v inak rušnom prostredí. Dnes si môžete vybrať z niekoľkých typov. Rovnako dôležité je umiestnenie pergoly a jej veľkosť.
Pergolu možno definovať ako ľahkú konštrukciu, ktorá vytvára vzdušný kút. Takto to uvádza aj odborný slovník. Záhradnú pergolu si však môžete predstaviť rôznymi spôsobmi.
Klasická je drevená záhradná pergola
Táto možnosť je stále veľmi obľúbená a má niekoľko výhod. S trochou zručnosti si ju môžete postaviť sami. Vďaka prírodnému materiálu je vhodná do všetkých typov záhrad a nespôsobuje žiadne rušivé vplyvy. Na zastrešenie možno použiť strešné materiály, ale aj sklo alebo ľahší polykarbonát. Veľkosť a umiestnenie si môžete prispôsobiť podľa svojich predstáv.
Na druhej strane nevýhodou môže byť náročnejšia údržba. Aby vám drevená pergola vydržala čo najdlhšie, mali by ste ju každoročne natierať a vykonávať drobné opravy.
Bioklimatické pergoly - veľký hit posledných rokov
Ide o pergoly s kvalitnou hliníkovou konštrukciou, ktorá je ošetrená proti korózii a neovplyvní ju mráz, slnko ani dážď.
A prečo práve bioklimatické? Tieto pergoly majú namiesto pevného zastrešenia posuvné lamely. Vďaka tomu môžete sami ovplyvniť, ako bude pod pergolou. Okrem toho sa otváraním lamiel vytvára pod pergolou príjemný vánok, aj keď je veľmi dusno. Ak prší alebo sneží, lamely sa zatvoria a vy, váš nábytok a ostatné vybavenie sú v bezpečí. Lamely sa ovládajú elektronicky alebo diaľkovým ovládaním.
Hliníkové pergoly sa vyznačujú nadčasovým a minimalistickým dizajnom. Vďaka tomu sú vhodné nielen pre novostavby, ale aj pre staršie budovy. Hoci sa ich obstarávacia cena môže zdať vyššia, investícia sa čoskoro vráti. Je to aj vďaka tomu, že na údržbu pergoly nemusíte vynakladať čas ani peniaze. Nepotrebuje žiadne nátery ani inú starostlivosť. Stačí ju občas umyť mäkkou handričkou s vodou a saponátom. A to je všetko.
Kam umiestniť pergolu alebo hľadanie ideálneho miesta
Závisí to od dispozície vášho pozemku, ale aj od funkcie pergoly. Môže slúžiť ako samostatné záhradné posedenie mimo domu alebo môže byť akýmsi rozšírením obytného priestoru domu.
Od toho závisí aj dizajn pergoly. Môže byť buď ukotvená k domu, v takom prípade majú pergoly zvyčajne len dva stojace stĺpiky. Alebo, na druhej strane, môže byť postavená úplne samostatne v záhradnom priestore. Potom bude mať štyri stojné body.
Pri výbere ideálneho miesta zohráva veľmi dôležitú úlohu aj orientácia pergoly vzhľadom na svetové strany a pohyb slnka počas dňa. Pri existujúcich stavbách môže byť výber obmedzený existujúcou dispozíciou, ale pri novostavbách myslite na umiestnenie pergoly už pri plánovaní celého projektu.
Ak si chcete užívať plné slnko, vyberte si západnú stranu. Tu slnko svieti od popoludnia do večera a vy sa budete cítiť príjemne aj počas chladnejších jarných alebo jesenných večerov. Ak ste naopak milovníkmi tieňa, vyberte si severovýchodnú orientáciu. Kým ráno bude pergola vystavená slnku, popoludnie strávite v príjemnom tieni.
Veľkosť záhradnej pergoly
Ak si vyberiete drevenú pergolu, môže byť vyrobená na mieru. Bioklimatické pergoly výrobcovia zvyčajne dodávajú v niekoľkých základných rozmeroch. Ak potrebujete zastrešiť väčší priestor, môžete spojiť niekoľko pergol.
Ak neviete, akú veľkú pergolu vlastne potrebujete, urobte si plán toho, čo by malo byť pod ňou. Počítajte s miestom na sedenie, ale aj na grilovanie alebo záhradnú kuchyňu... Aby ste si urobili lepšiu predstavu, vezmite si papier a ceruzku a začnite kresliť.
Čo by vám nemalo chýbať vo vašej pergole?
Záhradná pergola sa často stáva dočasným domovom počas teplých mesiacov. Aby ste si čas strávený v nej skutočne užili, nezabudnite na správne vybavenie:
Alfou a omegou je výber záhradného nábytku. Nábytok vyberajte podľa toho, čo budete v pergole robiť najčastejšie. Chcete tu relaxovať? Potom si zaobstarajte pohodlnú záhradnú pohovku alebo hojdacie kreslo. Plánujete častejšie grilovanie? Vypočítajte si, koľko budete potrebovať jedálenských stoličiek a za aký veľký stôl sa vaši stravníci zmestia. Ideálne je praktické spojenie oboch funkcií.
Nech už pergolu orientujete akokoľvek, myslite na dodatočné tienenie. To vás ochráni nielen pred slnkom, ale aj pred ľahkým dažďom alebo zvedavými pohľadmi susedov.
Vyhrievanie terasy vám pomôže využívať pergolu počas celého roka. Vďaka nim vás z pergoly nevyženú ani prvé chladnejšie večery a terasu budete môcť využívať dlhšie.
Už viete, ako bude vaša vysnívaná pergola vyzerať? Pustite sa do toho a užívajte si ju už tento rok.