Sprievodca starostlivosti o rastliny a záhradu v zime: Čo je dôležité a čo môže počkať do jari?

3. januára 2024 ∙ 5 min čítanie

Aby ste sa na jar a v lete mohli tešiť z krásnej a kvitnúcej záhrady a možno aj z pestovania vlastnej zeleniny, základy treba položiť už v zime. Ako na to?

 

 

Pohľad z okna na snehom pokrytú záhradu je takmer idylický. Problémy sa však skrývajú len pod snehovou pokrývkou a častejšie než ladovská zima vládne v záhrade blato.

Akým výzvam čelí záhrada a rastliny v zime?

Ak zimu nepodceníte, vybudujete si správny základ pre zdravú a krásnu záhradu počas celej sezóny. Nemusíte sa však obávať, že by ste nestíhali; záhrada si v najchladnejšom období roka vyžaduje len minimálnu pozornosť, ktorá sa však mnohonásobne vráti.

  1. Ochrana pred mrazom

Stromy, kríky a trvalky si s nízkymi teplotami zvyčajne poradia samy. Ak je nad bodom mrazu, polievajte stálozelené rastliny raz za 2 týždne. Rastliny v kvetináčoch budú potrebovať viac starostlivosti, pretože ich korene nie sú chránené hrubšími vrstvami pôdy.

  • Kvetináče umiestnite k stenám domu, ideálne pod strechu.
  • Ako izoláciu medzi zemou a kvetináčom môžete použiť polystyrénové dosky.
  • V prípade silných mrazov môžete rastliny prikryť textíliou.
  1. Hrabanie lístia

Vrstva lístia slúži ako skvelá ochrana záhonov. Aby ste zabránili odnášaniu listov vetrom, môžete ich prikryť vrstvou kompostu. Listy však nepatria na trávnik, pretože sa v nich hromadí vlhkosť a tráva by mohla začať hniť - preto nezabudnite pravidelne pohrabať opadané lístie.

  1. Rýľovanie záhrady

Začiatok a koniec zimy - obdobie, keď pôda nie je ako kus ľadu - je skvelý čas na doháňanie restov. Vezmite si preto do ruky náradie a zrýľujte všetky záhony, ktoré ste na jeseň nestihli.

Kedy začať s výsadbou zeleniny

Pred príchodom zimy môžete zasadiť mrazuvzdorné odrody mrkvy, petržlenu, cibule, cesnaku, hlúbovej zeleniny alebo špicatej kapusty.

S ďalšou výsadbou počkajte do začiatku jari:

  • február - šalát, zeler, paprika, brokolica;
  • marec - mrkva, reďkovky, petržlen, skorá listová zelenina;
  • apríl - listová zelenina, červená repa, bylinky.

 

Ako si predpestovať vlastné sadenice

Predpestovanie vlastných sadeníc je záhradnícka maturita. V ideálnom prípade by sa s ňou malo začať vo februári, najneskôr však v marci. Na predpestovanie sú vhodné chúlostivejšie druhy zeleniny, ako sú paradajky, paprika, chilli papričky, baklažány alebo cukety.

Aby sa sadeniciam darilo, budú potrebovať dostatok svetla, tepla a miernu vlhkosť. Okenný parapet je preto skvelým miestom na ich predpestovanie. Sadenice môžete umiestniť do malých kvetináčov, kelímkov od jogurtu, roliek od toaletného papiera alebo špeciálnych kvetináčov, ktoré sa sami rozložia v pôde.

Na klíčenie semien je najvhodnejšia teplota 22 až 25 °C. Tú dosiahnete tak, že sadenice prikryjete potravinárskou fóliou - ale dávajte pozor na prílišné hromadenie tepla, pri niektorých sadeniciach sa tento krok môže vynechať. Po vyklíčení odstráňte fóliu a udržiavajte teplotu približne 18 °C. Substrát udržiavajte vlhký, ale dávajte pozor, aby ste sadenice nepremáčali, mohli by zhniť.

Keď sa jar opýta, čo ste robili v zime

Starostlivosť o záhradu počas celého roka sa z dlhodobého hľadiska oplatí. Ak ste pestovateľ, tešte sa na lepšiu a chutnejšiu úrodu. A ak vaša záhrada slúži predovšetkým na oddych alebo stretnutia s rodinou a priateľmi, na jar budete mať menej práce s odzimovaním.

Zimu môžete využiť aj na plánovanie a reorganizáciu. Môžete si rozvrhnúť, ktorá časť záhrady bude slúžiť na pestovanie a ktorá na odpočinok. Môžete si pripraviť zoznam kvetov, ktoré vysadíte na vašu novú skalku. Môžete si premyslieť, ktorými rastlinami ozdobíte okolie bazéna... Jednoducho skúste snívať: Ako by vyzerala vaša ideálna záhrada?

Aké náradie budete potrebovať v zime pre svoju záhradu

 

Pri výbere sa zamerajte na kvalitu, nechcete predsa, aby sa vám rukoväť rýľa zasekla v ruke pri prvom pokuse o kopanie do studenej pôdy.

Budete potrebovať:

  • Hrable, lopatu, metlu a vozík na upratovanie lístia a záhrady.
  • Rýľ, nôž, motyku a lopatku na úpravu záhonov a starostlivosť o zeleninu.
  • Zateplené rukavice, aby vám nezamrzli prsty.

Zimu môžete využiť aj na audit všetkého záhradného náradia. Pozrite sa, čo je pokazené, a opravte to. Zamyslite sa nad tým, čo vám chýba, a kúpte si potrebné kúsky.

Najkrajšia záhrada v okolí bude vaša

Zima v záhrade je časom odpočinku a príprav. Mnohé rastliny v zime spia, ale aj tak potrebujú trochu starostlivosti. Vašou úlohou je ochrániť ich pred mrazom a naplánovať jarnú výsadbu. Ak v zime strávite v záhrade čo i len minimum času, na jar sa môžete tešiť na úžasné výsledky.

Nezmeškajte zľavy ani novinky

Mám záujem o odber newsletteru

Zľavy

Výpredaj

Novinky

Odber je možné kedykoľvek odhlásiť