9 vypečených chýb, ktorých sa dopúšťame pri grilovaní mäsa a iných pochúťok

19. júna 2024 ∙ 5 min čítanie

Grilovacia sezóna je v plnom prúde a nie je nič lepšie, ako si po dlhom dni "hodiť niečo na gril" a dopriať si skvelý steak, hamburger alebo dokonca grilovanú zeleninu. Hoci väčšina ľudí má ku grilovaniu pozitívny vzťah, stále sa nájdu aj takí, ktorí majú určité obavy, či je tento spôsob stravovania zdravý. Pozrime sa na to bližšie a zistime, kde je pravda.

1. Zdravé grilovanie predsa neexistuje!

Každého z nás možno napadla táto myšlienka: Je grilovanie naozaj zdravý spôsob stravovania, alebo nie? Toto tvrdenie je trochu rozporuplné, pretože záleží na tom, čo a ako grilujete. Ak dávate prednosť chudému mäsu namarinované v olivovom oleji a ochutené bylinkami, rybám, zelenine alebo syrom s nižším obsahom tuku, potom sa nemusíte obávať.

Pri marinovaní šetrite soľou, no nešetrite bylinkami, cesnakom ani chilli. Na príprave marinády záleží viac, ako si myslíte. Dajte do nej všetko, čo máte radi. A máte to čiastočne hotové!

Namarinované mäso nechajte odkvapkať alebo zľahka utrite od marinády, ugrilujte a nakoniec, tesne pred vybratím z grilu, zľahka potrite marinádou. Tým docielite, že marináda nestečie a nepripáli sa.

2. Teplotu grilu nie je potrebné sledovať

To je omyl. Ak chcete dosiahnuť najlepšiu chuť a správne prepečený steak, musíte sledovať teplotu. 

Rozlišujeme tieto 3 stupne: 

  • Nízka teplota sa pohybuje medzi 130 °C a 180 °C. 
  • Stredná teplota je medzi 180 °C a 230 °C. 
  • Vysoká teplota je od 230 °C do 300 °C. 

Napríklad steak by sa mal grilovať pri vysokej teplote, zatiaľ čo zelenina by sa mala grilovať pri najnižšej teplote. Nepodceňujte to, nechcete predsa, aby bolo mäso surové a zelenina spálená, však?

Presnú teplotu je jednoduchšie sledovať na plynových griloch, kde je možné horáky regulovať, alebo na elektrických griloch. Pri griloch na drevené uhlie je potrebné mať trochu citu a skúseností.

3. Najkvalitnejšie je mäso kúpené v obchode

V obchode nemáte prehľad o čerstvosti ani o presnom zložení. Je to síce rýchlejšie, ale nakoniec môžete byť sklamaní. Pod hrubou vrstvou marinády je ťažké zistiť, či je mäso naozaj "v dobrej kondícii". 

Preto je oveľa lepšie kupovať čerstvé mäso, najlepšie u mäsiara, a marinovať si ho sami. Je to trochu viac práce, ale vy a vaši blízki si na ňom nakoniec viac pochutnáte. Ak poznáte dobrého mäsiara, máte šťastie. 

TIP: Pozrite si, ako grilovať panenku. Viac inšpirácie nájdete v tomto článku

4. Mäso nepotrebuje odpočinok

Možno si myslíte, že mäso na grilovanie môžete použiť hneď, ako ho vyberiete z chladničky. Stačí ho hodiť na gril a kým napočítate do troch, je hotové. Ale nie je to také jednoduché. Je potrebné si všetko dôkladne pripraviť. Rozohrejte gril a mäso vyberte z chladničky aspoň hodinu vopred. Ak ho položíte na rozpálený gril ešte studené z chladničky, dostane teplotný šok, stiahne sa a bude tvrdé a suché. A to predsa nechcete. 

5. Steaky a klobásy musíte otáčať

Máte tendenciu do mäsa neustále pichať vidličkou a klobásy otáčať, aby boli pekne opečené zo všetkých strán? Potom verte, že to nie je správne. Najmä u hovädzieho mäsa je veľmi dôležité otočiť ho len raz, aby sa vytvorila chutná kôrka. Správny čas na otočenie spoznáte podľa toho, že sa na povrchu objaví šťava. Keď sú obe strany opečené, odložte mäso na okraj grilu, aby sa mohlo piecť na nepriamom teple.

Pri párkoch a klobáskach je potrebné postupovať podobne. Hlavne ich neotáčať každú minútu, inak budú vo vnútri surové. 

6. Mäso je najlepšie vyklepať

Tak to rozhodne nie! Narušili by ste svalové vlákna, v ktorých sa nachádza šťava. A suchý steak nie je veľmi dobrý. Takže pravidlo pri grilovaní je: nevyklepať, príliš nesoliť a dávať pozor na korenie. Podarilo sa?

7. Na grilovanie je najvhodnejšie mäso

Dnes môžete grilovať prakticky čokoľvek. Ak nie ste milovníkmi mäsa, stavte na zeleninu. Tu je veľa možností - cuketa, baklažán, kukurica, zemiaky a mnohé ďalšie sú na gril ako stvorené. Nesmieme zabudnúť ani na obľúbené syry, ako je napríklad hermelín alebo oštiepok. Veľmi obľúbené sú aj špízy, v ktorých môžete mäso nahradiť tofu. A ak chcete vyskúšať niečo sladké, čo poviete na ovocie? Skvele chutí napríklad grilované jablko alebo hruška. Skrátka, fantázii sa medze nekladú. Takže hoďte na gril aj nejaké ďalšie dobroty, úspech je zaručený!

8. Najlepšia marináda je z oleja

Hoci sú olejové marinády pomerne rozšírené, mali by ste vedieť, že je oveľa lepšie staviť na jogurt alebo smotanu. Ak pridáte čerstvé bylinky, získate zdravšiu "omáčku" a mäso bude mať zaujímavejšiu chuť. Môžete použiť aj citrónovú šťavu, vďaka ktorej bude mäso krehšie. Mňam!

9. Grilované mäso sa musí okamžite zjesť

Podarilo sa, mäso je hotové a stačí ho len položiť na tanier a zjesť. Ale pozor, dajte mäsu trochu viac času, aby sa šťava v mäse pekne rozšírila. Stačí vydržať niekoľko minút a chuť bude oveľa lepšia. Navyše, nikto si nechce spáliť pusu, že? Tu platí príslovie, kto si počká, ten sa dočká!

Všetko sa začína výberom grilu

Záleží len na vás, ktorému typu dáte prednosť. Ak chcete napríklad grilovať na balkóne, dajte prednosť elektrickému grilu. Klasikou sú naďalej grily na drevené uhlie a veľmi obľúbené sú aj moderné plynové grily. A ak máte radšej klasické ohnisko, môžete si zaobstarať aj také, ktoré je štýlové a pritom bezpečné.

Aby ste si grilovanie uľahčili, nezabudnite si kúpiť príslušenstvo ku grilu. Existuje mnoho rôznych pomôcok, ktoré vám grilovanie uľahčia. A kým napočítate do troch, budete mať tú najlepšiu večeru, ktorá rozhodne nemusí byť nezdravá! Tak sa do toho s chuťou pustite!

A ak neviete, ako na to, nechajte sa inšpirovať našimi tipmi na grilovanie

Nezmeškajte zľavy ani novinky

Mám záujem o odber newsletteru

Zľavy

Výpredaj

Novinky

Odber je možné kedykoľvek odhlásiť